Kanapės ir jų nauda

rasytojas avataras

Posted on :

Kas yra kanapė?

Kanapė tai Cannabis Sativa veislės augalas, auginama specialiai pramoniniam, medicininiam ar maisto naudojimui. Kanapės yra žinomos ir naudojamos nuo senovės, galima rasti informacijos, jog šio augalo panaudojimo būdai siekia net 50 000 metų. Dėl savo unikalios sudėties, kanapės yra naudojamos gaminant įvairius produktus. Kanapė turi ir dar vieną išskirtinę savybę – tai, kad šis augalas yra priskiriamas prie greičiausiai Žemėje augančių augalų, kaip ir bambukas. Esant palankiam klimatui per metus gali būti nuimama iki 3 derlių. Kanapės augalas užauga iki 3 metrų aukščio, nors šis augalas yra išties įspūdingas, ryškiai žalios spalvos lapais, tačiau žydėjimo metu žiedai nepasižymi ryškiomis spalvomis. Kanapių laukai atrodo išskirtinai ir neretai sulaukia dėmesio norinčiųjų tiesiog pasivaikščioti po juos ar įsiamžinti fotosesijoje.

Nors pastaruoju metu kanapės itin išpopuliarėjo ir informacijos apie jas yra daug, vistik reikia paminėti, jog kanapės yra skirstomos į pluoštines arba pramonines kanapes ir medicinines. Tai yra tai pačiai Cannabis Sativa veislei, bet skirtingoms grupėms, priskiriamas augalas. Tiek pluoštinėse, tiek medicininėse kanapėse yra psichoaktyvus komponentas tetrahidrokanabinolis (THC), tačiau pluoštinėse kanapėse paprastai šio komponento koncentracija yra maža, tuo tarpu kito komponento kanabidiolo (CBD) koncentracija yra didesnė.

Kanapių auginimas

Dėl psichoaktyvaus komponento (THC) kanapių auginimas yra pakankamai griežtai reguliuojamas. Ilgą laiką apskritai visų kanapių auginimas buvo draudžiamas, būtent dėl psichoaltyvaus jų poveikio, neatskiriant pluoštinių kanapių nuo medicininių. Tačiau dėl itin plataus panaudojimo bei vertingų savybių vėl imta leisti auginti pluoštines kanapes. Kiekvienos valstybės vyriausybė priima įstatymus, leidžiančius ar draudžiančius kanapių auginimą, kanapių produktų gamybą bei pardavimą.

Lietuvoje 2014 m. priimti įstatymai, įteisinę pluoštinių kanapių auginimą, tačiau ribojant maisto produktų gamybą iš lapų bei žiedų. Ir nuo 2018 m. legalizuota maisto produktų gamyba iš visų pluoštinės kanapės dalių, t.y. kanapių arbata, kanapių miltai ir kt. Vienas tokių kanapių ūkių yra Trakų rajone – Zenono Kanapių Ūkis.

Pramoninė arba pluoštinė kanapė

Pluoštinė kanapė yra Cannabis Sativa veislės augalas, auginamas pramonei ir kurio tetrahidrokanabinolio koncentracija yra iki 0,2%. Skirtingose šalyse šio komponento leistinas kiekis gali šiek tiek skirtis. Pluoštinė kanapė yra legali Europos Sąjungoje, Jungtinėje Karalystėje ir daugelyje kitų pasaulio šalių. Vistik prieš perkant kanapių produktus, ypač internetu, vertėtų pasitikrinti savo šalies, į kurią siųsite produktus, įstatyminę bazę.

Kanapės stiebo pluoštas yra tankus ir tvirtas, dėl šios priežasties yra labai plačiai naudojamas: pinant virves, gaminant tekstilę, drabužius, batus, popierių, bioplastiką, biokurą, izoliacines medžiagas, kitoms statybinėms medžiagoms. Pagal savo sudėtį iš kanapių pluošto būtų galima gaminti iki 100% tik kanapių sudėties tekstilę, visgi audinių gamybai dažniausiai maišomi su kitais pluoštais, pavyzdžiui linas, medvilnė ar šilkas. Neretai pamatysite kosmetikos prekių gaminių sudėtyje kanapių, kurios dažniausiai naudojamos siekiant produktams, ypač kremams, suteikti drėkinamąjį efektą. 

Kanapių nauda sveikatai

Kanapių maistinė sudėtis ir vertė yra žinoma seniai. Vienas geriausiai pažįstamų ir dažniausiai naudojamų maistinių kanapių produktų yra kanapių sėklos. Jose gausu riebalų ir baltymų, 100 g kanapių sėklų yra net 64% dienos baltymų norma. Jos taip pat maistinių skaidulų šaltinis, turi B grupės vitaminų ir maistinių mineralų, tokių kaip manganas, fosforas, magnis, cinkas, geležis. Kanapių sėklose gausu riebalų rūgščių, kurių didžioji dalis yra polinesočiosios rūgštys, linolo, oleino, alfa-linoleno rūgštys. Polinesočiosios rūgštys, dar kitaip vadinamos nepakeičiamomis (svarbiausios iš jų yra omega 3 ir omega 6) yra būtinos normaliai žmogaus sveikatai palaikyti. Šių rūgščių žmogaus organizamas negali pasigaminti pats, dėl to būtina jų gauti su maistu. Kanapių sėklų aliejaus 1-2 šaukštai turi visą rekomenduojamą Omega 3 ir Omega 6 riebiųjų rūgščių paros normą.

Moksliniai tyrimai, tiriant kanapių naudą

Jau gerą dešimtmetį vyksta moksliniai tyrimai dėl kanapių poveikio sveikatai. Ir kuo toliau, tuo šie moksliniai tyrimai įgauna pagreitį, atrandamos vis naujos teigiamosios kanapių ir jose esančių komponentų savybės.

Ypač daug tyrimų atliekama Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vienas iš tyrimų objektų yra kanapės augale natūraliai randamas komponentas kanabidiolis (CBD) ir jo poveikis žmogaus sveikatai. Jau atliktų tyrimų duomenys leidžia manyti, jog kanabidiolis (CBD) naudingas žmonėms, sergantiems epilepsija, lengvina pykinimo ir vėmimo simptomus, mažina lėtinį skausmą, legvina miego sutrikimus.

Šio komponento randama pluoštinėse kanapėse ir iš jų gaminamuose produktuose, tokiuose kaip kanapių arbata ar kanapių aliejus.

Maistinių kanapių produktų nederėtų naudoti medicininiais tikslais, pirmiausiai rekomenduojama konsultuotis su gydytoju. Kanapių produktus galima naudoti tik normaliai sveikatos būklei palaikyti, stiprinti imunitetą ir nesunkiems virškinimo ar miego sutrikimams lengvinti.

Straipsnį parengė SEO Fausta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *