Antspaudo reikšmė prieš daugelį metų nesumažėjo ir šiandien

rasytojas avataras

Posted on :

Antspaudas iš medžio, metalo, popieriaus, molio, kaučiuko atsirado jau senų senovėje. Jis buvo skirtas apsaugoti asmeninį turtą, o netrukus jais buvo žymimi dokumentai bei pašto siuntiniai. Antspaudas turėjo persvarą prieš jėgą, todėl nenuostabu, jog buvo labai vertinamas.

Šiek tiek istorijos

Antspaudų istorija siekia IV tūkst. metų pr. Kr., pirmieji buvo surasti Irako bei Irano teritorijose. Senieji antspaudai buvo suapvalintos formos, jų viduje išbraižytas vaizdas, taip pat perdurta skylutė, todėl jie pavadinti antspaudais-sagomis.

Nedideli apvalūs kūgio formos iš molio pagaminti antspaudai vadinami tokenais, jie siejami su pašto atsiradimu, nes buvo siunčiami kaip svarbi, asmeniška informacija.

Antspaudo svarba pradėjo didėti Karolingų laikais (714-768 m.), jis tapo autentiškumo simboliu, keitėsi jo išvaizda. Nuo IX amžiaus buvo pradėti vaizduoti vis labiau asmeniški monarchų portretai, vėliau jie buvo papildomi užrašais, vardais bei titulais. Viduramžiais naudotas antspaudas vadinamas sigillum. XI amžiuje jis buvo plačiai naudojami kapitulose, vienuolynuose, abatijose, o vėliau miestuose, kunigaikštystėse, grafystėse. XIII amžiuje antspaudai paplito ir tarp paprastų miestiečių, klebonų, pirklių, žydų. Ant jų jau buvo vaizduojami bankininkų, mokesčių rinkėjų, palūkininkų portretai.

Antspaudas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

Seniausias lietuviškas antspaudas priklauso Karaliui Mindaugui, jis buvo pagamintas iš vaško ir vaizdavo soste sėdintį karalių su religiniais simboliais. Tais laikais ir kiti antspaudai gaminami iš vaško ne tik Lietuvoje, bet ir Vakarų Europos dvaruose.

Pirmą kartą antspaude buvo pavaizduotas vytis apie 1338-1341 metus, jį naudojo kunigaikštis Narimantas Gediminaitis. Pagal vakarietišką pavyzdį save ant žirgo pirmasis įamžino Lietuvos didysis kunigaikštis Algirdas.

Antspaudas šiandieną

Šiandieną antspaudas naudojamas beveik kiekvienoje įstaigoje ar įmonėje – mokykloje, ligoninėje, verslo įmonėje ir kt. Jo korpusą galima įsigyti kanceliarinių prekių parduotuvėje. Stačiakampio formoje paprastai įspaudžiami įmonės rekvizitai, vardas pavardė ir pareigos, kiti užrašai. Apvalus antspaudas su herbu reglamentuojamas Lietuvos Respublikos įstatymų, jis išduodamas bei saugomas štampavimo bei graviravimo įmonėse.

Išgraviruoti stačiakampį antspaudą ir nusipirkti jo korpusą galima „Eurobiuras“ kanceliarinių prekių parduotuvėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *