Pastaraisiais metais (prieš pandemiją), buvo tarsi iš naujo atrasti įvairūs užsiėmimai ir rankdarbiai. Atsirado įvairios meno studijos, skatinančios atsiskleisti žmones, nemaža dalis tokių studijų – tiesiog laivalaikio praleidimo forma kažką darant nedidelėje grupelėje. Ir labai dažnai tokie užsiėmimai organizuojami suaugusiems žmonėms. Šie užsiėmimai tapo tarsi suaugusiųjų atsipalaidavimo forma nuo įtempto gyvenimo tempo ir darbų.
Ir labai smagu girdėti istorijas, kai po daugelio metų žmones atranda savo aistrą, pomėgį kažką daryti ir daryti gerai. Viena tokių istorijų yra apie dar nedrąsiai save tapytoja prisistatančią Faustą Kybartienę. Ir ši istorija yra įkvepianti vien jau dėl to, kad svajonė buvo įgyvendinta, kaip pati tapytoja sako, jau brandžiame amžiuje. Nors aktyviai tapymu Fausta užsiima tik paskutinius kelerius metus, pasigirti jau tikrai turinti kuo, tai dalyvavimas tapytojų pleneruose, surengtos net kelios personalinės parodos viešose erdvėse, menotyrininkų recenzijos. Ir dar daugiau, pasirodo svajonės Fausta siekė ne visiškai stačia galva nerdama į tapymą, bet pirma pabaigusi dailės mokyklą.
Taigi labai įdomu sužinoti, ar tapyti galima išmokti?
Savo svajone įgyvendinusios Faustos nuomone, menas yra labai unikalus, universalus ir be galo skirtingas, tiek kuriančių, tiek jį vertinančių ar kritikuojančių žmonių požiūriu. Su tapyba, kaip ir bet kuria kita meno rūšimi – yra žmonių menininkų iš prigimties, kurie turi jausmą ir supratimą, ką ir kaip reikia daryti. Todėl tokie žmonės, jausdamasi savo pašaukimą, natūraliai žengia žingsnį – mokytis ir gilina savo žinias, kaip kurti ir tapyti dar geriau ir profesionaliau!
Tuo tarpu, Fausta kuklinasi ir savęs nelaiko menininke iš prigimtines, labiau su polinkiu į kūrybą. Dėl šios priežasties, tokiems žmonėms, kaip ji, norintiems kurti ir tapyti, ir džiaugtis savo paveikslais bei nesidrovėti paveikslų parodyti aplinkiniams – reikia daug žinių ir praktikos. Todėl Fausta pirma ir pasirinkusi mokytis.
Galbūt ne visiems žinoma, tačiau A. Martinaičio dailės mokykloje Kaune, yra kasmet surenkama suaugusiųjų grupė, norinčių mokytis dailės. Į tokią grupę užsirašiusi ir pašnekovė. Kaip ji pati sako, nesijautė išskirtinai ar nejaukiai, nes grupėje susirinko įvairaus amžiaus žmonės, norintys išmoti piešti, tapyti. Tik ne visi toliau tęsia pradėtą veiklą, galbūt pamato, jog jiems tai netinka, nepatinka arba tiesiog užtenka to, ką sužinojo.
Tačiau Faustai norėjosi daugiau žinių, įgūdžių ir patirties, todėl ir po dailės mokyklos baigimo, pradėjo aktyviai tapyti. Dar daugiau ji susirado bendraminčių mėgėjų tapytojų grupę, kurios vadovas ir kuratorius buvo profesionalus dailininkas.
Ir vistik grįžtant prie klausimo „ar galima išmokti tapyti“?
Fausta sakanti ir taip ir ne. Taip – nes yra įvairios taisyklės, technikos, spalvų maišymas ir derinimas, kuriais vadovaujantis galima nutapyti pakankamai gerai ir gražiai. Ne – nes dažniausiai tapymas yra daugiau išraiškos forma, išlaisvinta fantazija. Ir tapymas turi tikrai patikti, kadangi neretai tai nemažai kantrybės ir užsispyrimo reikalaujantis darbas.
Kaip vertinti tuos abstakčius paveikslus, kurie atrodo atsitiktiniai, neretai mes patys sau pagalvojame, jog galėtumėme ir mes taip nutapyti ar netgi geriau?
Tapytoja juokdamasi antrina, kad ir jai dalyvaujant įvairiose parodose teko ne kartą girdėti iš lankytojų panašių replikų. Vis dėlto Fausta įsitikinusi, jog po tuo abstrakčiu ir kartais atsitiktiniu atrodančiu paveikslu slypi daug: idėjų, minčių, darbo, laiko. Dėl šios priežasties tapytoja Fausta Kybartienė ragina visus taip galvojančius pabandyti tapyti patiems, ir tik su pačiais geriausiais linkėjimais ir intensijomis – galbūt tai neatskleistas žmonių talentas.
Tapytojos Faustos Kybartienės paveikslus galite pamatyti čia: www.tapyba-paveikslai.lt
Straipsnį parengė Fausta Lisaitienė (SEO Fausta)
Parašykite komentarą