Šylant klimatui ir senkant iškastinio kuro atsargoms, Europos Sąjungos (ES) valstybės siekia sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų kiekį aplinkoje. Jeigu vėjo ir saulės energija būtų pilnai išnaudojama elektros gamybai, nuodingų dujų išmetimo kiekis sumažėtų. Todėl ES inicijuoja projektus, susijusius su energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI).
ES buvo priimta direktyvą, kad iki 2018-2020 metų viešosios paskirties pastatai privalo atitikti nulinei kategorijai artimus energinius pastatų standartus. Lietuvai, norint pasiekti ES direktyvų reikalavimus, būtina integruoti AEI kaip vėjo ir saulė energiją. Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) atliko analizę „Saulės energijos panaudojimas modernizuojamuose daugiabučiuose“. Universiteto atstovai, pasitelkę naujausių technologijų programas ir įrangą nustatė, per kiek laiko atsipirktų saulės energijos panaudojimas daugiabučių elektros gamybai ir vandens pašildymui.
Analizė 5 aukštų daugiabutyje
Buvo pasirinktas 5 aukštų daugiabutis Jonavoje. Viso pastato šilumos sąnaudos siekia 453,54 MWh per metus. 2015 metais namas iš viso sunaudojo 66 MWh elektros energijos. Specialistai, prieš imantis AEI diegimo daugiabutyje, skaičiavo, kaip saulės energijos efektyvus panaudojimas padėtų sutaupyti. Buvo naudojama „Energy PRO“, „PV*SOL Premium“ programos, pasitelkti ,,SMA sunny sensorbox“ matavimo prietaisai. Buvo sumodeliuotas 5 aukštų daugiabutis ir jo stogas, modeliuojant ,,YingliSolar YL275C-30b_IEC“ fotovoltinius saulės modulius su ,,SMA TripowerTL“ keitikliais. Gauti rezultatai, kad saulės energijos elektros gamybai užtektų 93-98 % gegužės-rugpjūčio mėnesiais, jeigu būtų pastatyta 30 kW fotovoltinė saulės elektrinė. Iš viso, tokio galingumo jėgainė padengtų 44 % elektros energijos namo poreikiams per metus.
Saulės energija gali būti panaudojama ir vandens ar patalpų pašildymui su saulės kolektoriais. VGTU atstovai atliko eksperimentus, bandydami nustatyti ar finansiškai apsimoka diegti saulės kolektorius ant daugiabučių stogų. Buvo prieita prie išvados, kad saulės kolektoriai neatsiperka. Be finansinės paramos jų atsiperkamumas siekia nuo 23 iki 30 metų. Tuo tarpu, panaudoti saulės energiją gaminant elektrą, būtų efektyvus sprendimas. 30 kW galingumo elektrinė atsipirktų per 9-14 metų, o su valstybės teikiama parama dar greičiau. Saulės elektrinių garantinis laikotarpis siekia 25-30 metų.
„Saulės grąža“ – saulės energetikos įmonės specialistai atsakys į visus klausimus, kylančius norintiems įsirengti jėgainę ant daugiabučio ar nuosavo namo.
Parašykite komentarą