„Baisu“ – su pasidygėjimu žalieji žvelgia į besilaukiančias mamas, tempiančias penkis kartus didesnius už jų pilvukus pirkinių krepšius – ir kam? Juk viskas taip laikina, taip momentiška, kam tas vartotojiškas keliaklūpščiavimas prieš prekinius ženklus, kam tokie kiekiai? Kūdikiui? „Siaubas“ – jam tereikia mylinčios mamos, poros salotų lapų ir filosofijos prieš miegą – apie gamtą, būtį, planetas.
„Aš noriu VISKO, mano vaikas turi turėti VISKĄ, aš nupirksiu VISKĄ.“ Ir tai ne gobšumas, ne vartotojiškumas, ne noras pasipuikuoti prieš kitus – tai besąlyginė meilė dar ne gimusiam vaikučiui (o jau kai gims, patikėkite, bus viskas taip pat tik 10 kartų labiau). Tai ir nerimas ir begalinis noras duoti, kuris dar neatradęs tinkamos formos ir nesirealizavęs, kuris bėgant laikui išvirs į lopšines, į tūkstantį apkabinimų, į švelnumą ir į betarpišką mamos bei kūdikio ryšį. Kiekvienam virsmui reikia skirtingo laiko.
Iš tiesų, kiekvienoje šeimoje egzistuoja pusiausvyra tarp 1) daiktų, reikalingų kūdikiui jo pirmaisiais metais, 2) mamos norų ir 3) šeimos finansinių galimybių. Ne retai, dažniausiai pastarosios užkerta kelius išsiplėtoti antram punktui. 418 eurų valstybės skiriamos vienkartinės išmokos tikrai neužteks įsigyti net visiems būtiniausiems daiktams: lovytei, čiužinukui, vonelei, vežimėliui, automobilinei kėdutei (be jos, kas nežinote, neišleidžia kūdikių į namus), bent keliems rūbeliams, higienos priemonėms – žirklutėms, sauskelnėms, vonelei ir pan. Kai kuriose savivaldybėse pradedami dovanoti kūdikių kraiteliai – tikrai puiki ir sektina iniciatyva, nes naujoji mamytė jame gali rasti būtiniausius reikmenis bent pirmajam mėnesiui. Visgi didžioji Lietuvos mamų dalis nori „VISKO“, o tas pats jau minėtas trečiasisvcx punktas neleidžia. Tokiu atveju atsiveria be galo plati antrinė – panaudotų daiktų rinka: skelbimų puslapiai, socialinių tinklų grupės, ištisi atskiri portalai, kuriuose mamos perka/parduoda ir vertina vieną kitą su aprašymas: kas kokia pirkėja ar pardavėja yra). Ir ten galima rasti visko – nuo panaudotų maitinimo buteliukų, gertuvių iš plastiko (nuo 0,01 Eur) iki panaudotų vaikiškų baldų po 2900 Eur. Sunku būtų įsivaizduoti mamą, kuri naujagimiui siūlo panaudotą čiulptuką pirmomis gyvenimo dienomis, tačiau matomai, paklausa formuoja pasiūlą (viename portale įvedus žodį „čiulptukas“ atrandama per 500 pasiūlymų, kurių dalis akivaizdžiai pakeitę net spalvą). Taip pat nesuvokiamai atrodo parduodami panaudoti – akivaizdžiai su dėvėjimo žymėmis žinomų pavadinimų vežimėliai po 1300 Eur. Ar tikrai atsiranda pirkėjas tokiam daiktui?
Tačiau atsiribojant nuo kraštutinumų verta iš tiesų pasvarstyti, kokius panaudotus daiktus verta įsigyti, į ką atkreipti dėmesį juos perkant bei kaip juos apdoroti prieš pateikiant savo mažiesiems karalaičiams.
Pradėkime nuo automobilinės kėdutės.
Visi vienareikšmiškai pasakys, kad pirkti panaudotą automobilinę kėdutę nevalia. Visų pirma Jūs perkate kėdutę dėl vaiko saugumo, tačiau būtent saugumo įsigydami panaudotą automobilinę kėdutę Jūs ir negalite užtikrinti: negalite būti tikri, kaip ir kiek laiko buvo naudojama kėdutė, kokiame stovyje yra diržai, ar ji dalyvavo autoįvykiuose, tai kas matoma vizualiai neatspindi visos daikto būklės. Paklauskite savęs, ar tikrai esate pasiruošę patikėti savo kūdikio saugumą žmogui iš kurio perkate, vien pasikliaudami jo žodžiais, kad viskas gerai? Tai žinoma negalioja, kai daiktą įsigyjate iš artimų žmonių. Tokiu atveju tik nepamirškite pasitikrinti, ar Jūsų pasirinktas modelis nebuvo atšauktas gamintojo. Tokia praktika labai populiari užsienio valstybėse, kur vartotojų interesai yra aktyviai ginami – vien JAV Vartotojų produktų apsaugos tarnyba kasmet vidutiniškai atšaukia per 100 produktų, skirtų kūdikiams ar vaikams (tai iš tiesų didžiuliai kiekiai, nes kiekvieno produkto – pavyzdžiui, automobilinių kėdučių – beveik pusę milijono vienetų), kai išnagrinėjus skundą ar atlikus tikrinimus nustatoma, kad produktas neatitinka saugumo reikalavimų. Dažniausios automobilinių kėdučių atšaukimo priežastys: galima diržų žala kūdikio krūtinkauliui autoįvykio metu, kėdutės atsijungimas nuo bazės autoįvykio metu, netinkamas diržų užsegimas ar galimybė kūdikiui pačiam atsisegti/atlaisvinti diržus. Statistiškai tik 30 proc. atšauktą daiktą įsigijusių žmonių kreipiasi į gamintoją – likusieji toliau naudojami, išmetami ar parduodami. Nereikia didelių pastangų, kad viename iš mamyčių prekybos naudotais daiktais portalų per 15 minučių surastum atšauktą automobilinę kėdutę parduodamą už 70 Eur. Niekas nepasirūpins Jūsų vaiko saugumu geriau nei Jūs patys. Net įsigydami daiktą iš draugų ar artimųjų, būkite atidūs, surinkite kuo daugiau informacijos apie daiktą, persiskaitykite naudotojo vadovą – instrukcijas galima rasti gamintojo puslapyje, įsitikinkite, kad nėra nė vieno įtrūkimo, skilimo ar kitokio pažeidimo plastmasėje, atidžiai apžiūrėkite diržus, tvirtinimo mechanizmą, užsegimą ir atsegimą, pasižiūrėkite galiojimo datą – jei tokios nėra, prie nurodytos pagaminimo datos pridėkite standartinius 6 metus. Prieš pradėdami naudoti pirmiausia pavalykite plastikines dalis drėgna šluoste su šiek tiek muilo, vėliau pervalykite tik su vandeniu, medžiagines dalis išskalbkite rankomis ar švelniu režimu vėsioje temperatūroje ir leiskite pačioms išdžiūti. Nenaudokite aktyvių skalbimo priemonių – jei vaikas važinės vasarą, tikėtina, kad oda liesis, prakaituos ir gali sukelti nepageidaujamų reakcijų. Bet geriausia – įsigykite naują autokėdutę.
Kitus pirkinius apžvelgsime sekančiose įžvalgose.
Informaciją parengė www.babybaby.lt – prekės kūdikiams, prekės vaikams, prekės besilaukiančioms ir mamoms internetu.
Parašykite komentarą