Jei išgirdę žodį „pasportas“ pirmiausia pagalvojate apie asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, smarkiai klystate. Nors sąvoka ir atrodo esanti gimininga su pasu, tai du visiškai skirtingi dalykai. Pasportai yra naudojami fotografijoms bei dailės kūriniams įrėminti ir būtent apie tai papasakosime šiame straipsnyje.
Pasportai dar kitų vadinami kaip „paspartai“ yra storo popieriaus lapai su iškirsta vieta centre. Pagrindinė jų paskirtis – apsaugoti meno kūrinį nuo kontakto su stiklu. Mums įprasta, kad įdėjus nuotrauką į nuotraukos rėmelį, ši priglunda prie stiklo. Ir jei tai nėra itin didelė problema nuotraukoms, tai tampa rimtu iššūkiu pieštiems meno kūriniams. Nuo ilgo kontakto su stiklu tokie kūriniai dažnai palieka savo antspaudą ant stiklo, o tai reiškia, kad mažiau dažų lieka ant paties kūrinio. To pasekoje norint pakeisti rėmelius prarandama dalis kūrinio spalvų.
Iš dalies panaši situacija ir su nuotraukomis, tik šios nėra tokios jautrios šiai problemai. Visgi, ir jų spausdinimui naudojami dažai, tad kai nuotraukų rėmeliai pabosta ir nusprendžiate juos pakeisti, nuo ilgo lietimosi prie stiklo nuotraukos antspaudas ant šio taip pat gali likti. Būtent tam ir skirti pasportai. Tad šiuo atveju tarp stiklo ir kūrinio atsiranda pasportas, kuris būna iki pusės centimetro storio, to pilnai pakanka apsaugoti kūrinį nuo kontakto su stiklu. Tokie pasportai yra tarsi papildomas rėmelis. Kadangi pasportai patys iš savęs įrėmina kūrinį, nes turi kelių centimetrų pločio storio popieriaus paviršių, jie kūriniui prideda dar ir papildomo žavesio bei užbaigtumo pojūtį.
Kai kurie žmonės pasportus netgi naudoja be jokių papildomų rėmelių ir tai irgi yra puiki išeitis. Pavyzdžiui – galime nuotrauką tiesiog priklijuoti po pasportu ir pakabinti ant sienos. Gražiai įrėminta nuotrauka tikrai atkreips svečių dėmesį ir taps jaukiu namų aksesuaru.
Parašykite komentarą