Kaip technologijos veikia mūsų kasdienį gyvenimą

rasytojas avataras

Posted on :
,

Technologijos daro įtaką beveik visiems mūsų kasdienio gyvenimo aspektams. Todėl jau seniai technologijas laikome savaime suprantamu dalyku – net tada, kai jos akimirksniu pateikia mums naujausias žinias, pagamina mums kavą arba sujungia mus su mylimu žmogumi, esančiu kitoje pasaulio pusėje. Todėl būtų labai įdomu pasigilinti į tai, kaip šiuolaikinės technologijos pastaraisiais metais paveikė mūsų gyvenimą.

Geresnė prieiga prie informacijos

Šiandien, jei norite ką nors sužinoti, tam padaryti reikia ne daugiau nei poros paspaudimų. Daugeliui iš mūsų net nereikia pajudėti iš vietos – tereikia išsitraukti savo išmanųjį telefoną ir pasinaudoti „Google“ paieška arba tiesiog paprašyti savo išmaniojo namų asistento!

Gali atrodyti, kad tai buvo labai seniai, tačiau iš tikrųjų ne taip jau seniai, norint sužinoti daugiau išsamios informacijos tam tikra tema, tekdavo keliauti į biblioteką arba knygyną, ieškant atitinkamos literatūros. Dabar dėl didžiulės technologinės pažangos galite rasti šimtus tūkstančių tinklalapių, skirtų beveik viskam, apie ką tik galite svajoti. Pavyzdžiui, jei norite sužinoti, kaip kur nors nuvykti, tereikia atsidaryti „Google“ žemėlapių programėlę ir pasirinkti geriausią maršrutą, kuriame bus pateikti tikslūs nurodymai ir palydoviniai vaizdai.

Negalima pamiršti ir pačių įrenginių, kuriuose veikia visos šiuolaikinės mobiliosios programėlės. Per pastarąjį dešimtmetį išmaniųjų telefonų populiarumas sparčiai augo, o kasdien mobiliuosiuose įrenginiuose atliekamų interneto paieškų skaičius viršija nešiojamuose ar stacionariuose kompiuteriuose atliekamų paieškų skaičių. Taigi, šiandien išmanusis telefonas laikomas būtinu prietaisu beveik kiekvienam žmogui, jis gerokai pranoko savo pirminę telefono paskirtį ir tapo mūsų nepakeičiamu kasdieniu draugu bei sąsaja su virtualiu pasauliu.

Geresnė komunikacija

Pastaraisiais metais labai sparčiai populiarėjanti bendravimo priemonė yra vaizdo skambučiai. Tai nėra kažkas itin naujo – ši koncepcija egzistuoja maždaug tiek pat laiko, kiek ir daugelis kitų komunikacijos priemonių, tačiau didelės spartos plačiajuostis ryšys už prieinamą kainą reiškia, kad dabar daug lengviau siųsti ir priimti vaizdo skambučiui reikalingus duomenų kiekius. Nors pastarąjį dešimtmetį vaizdo skambučiai pamažu skverbėsi į mūsų kasdienį gyvenimą, būtent prasidėjusi pandemija išstūmė juos į priekį ir užtikrino jiems labai sėkmingą ateitį.

Dabar dėl socialinės atskirties ir pandemijos šeimos nariai ir draugai gerokai dažniau nei bet kada anksčiau bendrauja vaizdo skambučiais. Jei prieš kelis metus dar nebuvote girdėję apie „Zoom“ platformą, tai greičiausiai šiandien ja naudojatės labai dažnai. Vaizdo pokalbiai pakeitė ne tik socialinį gyvenimą. Pandemija taip pat lėmė, kad daugiau mūsų dirba iš namų nei bet kada anksčiau, o asmeninius susitikimus pakeitė vaizdo konferencijos.

Patogesnis apsipirkimas

Apsipirkimas internete tapo ypatingai populiarus ir patogus, tačiau natūralu, kad žmonės vis dar apsiperka ir fizinėse parduotuvėse. Kaip bebūtų, technologijos neaplenkė ir fizinio apsipirkimo. Dėl bekontakčių kortelių ir atsiskaitymų išmaniuoju telefonu nebereikia rūpintis grynaisiais pinigais ar PIN kodo suvedimu – tereikia priliesti savo turimą įrenginį ar kortelę, kad apmokėjimas būtų atliktas.

Kita vertus, suprantama, kad jums nereikia išeiti iš namų, jog galėtumėte apsipirkti. Daugumai mūsų šiandien nepamainomais kasdieniais pagalbininkais yra tapusi planšetė ir pieštukas planšetei, nešiojamasis kompiuteris ir išmanusis telefonas, todėl visi galime lengvai ir patogiai pasiekti bet kurią e. parduotuvę, atrasdami joje kiekvieną mus dominančią prekę.

Sumažėjęs privatumas

Šiandien internete praleidžiame daugiau gyvenimo nei bet kada anksčiau. Apsipirkinėjate? Greičiausiai prekių ieškote „Amazon“ ar „eBay“. Bendraujate su draugais? Jums gelbsti „Facebook Messenger“, „Snapchat“, „FaceTime“ arba e. paštas. Leidžiate laisvalaikį? Pasirenkate „Netflix“, „HBO“ arba internetinius žaidimus. Ieškote informacijos? Pasinaudojate „Google“. Beveik kiekvienas mūsų kasdienės rutinos aspektas šiandien gali būti susietas su internetu, todėl atrodo neišvengiama, kad internete praleidžiamas laikas bėgant metams tik didės.

Nors prieiga prie bene visko internete suteikia mums neprilygstamą patogumą, ji taip pat pavertė mus daug labiau pažeidžiamus. Kiekvienas mūsų judesys internete yra įrašomas, o mes paliekame skaitmeninius pėdsakus visur, kur lankomės. Kibernetiniai įsilaužėliai ir kiti piktavališkai nusiteikę asmenys tai žino ir stengiasi tuo pasinaudoti, kad gautų finansinės naudos.

Žinoma, kaip ir visur kitur, technologijos mums suteikė įrankių, kaip apsisaugoti ir užtikrinti, kad būtume saugūs, kai mūsų gyvenimas persikelia į internetą. Viena iš technologijų, padedančių užtikrinti duomenų saugumą, yra slaptažodžių tvarkyklė. Kitas puikus saugumo patobulinimas – virtualus privatus tinklas (VPN). Galiausiai yra antivirusinė programinė įranga, kuri puikiai apsaugo nuo visų internete esančių grėsmių.

Kita vertus, naudojantis savo išmaniaisiais prietaisais būtų svarbu pasirūpinti ne tik virtualiu saugumu, tačiau ir fiziškai apsaugoti savo naudojamus įrenginius, pvz., Apple iPhone 13 Pro Max deklai gali suteikti jūsų išmaniajam įrenginiui didesnį saugumą ir prailginti jo tarnavimo laiką. Todėl visuomet reikėtų pasitelkti kiekvienam iš mūsų prieinamas priemones, kad jaustumėmės saugiau ir kartu apsaugotumėme savo turtą.

Išmanesnis sveikatos būklės stebėjimas

Dar viena šiuolaikinių technologijų tendencija – sveikatingumo prietaisų populiarėjimas. Nors jau daugelį metų naudojame įvairius technologinius įrenginius, padedančias mums išlikti liekniems ir sveikiems, dar niekada neturėjome tokių galimybių kaip šiandien. Dabar galime pasitelkti išmaniuosius prietaisus, galinčius realiu laiku stebėti mūsų treniruotes ir iš karto pateikti mums informaciją apie mūsų pažangą, sveikatos būklę ir kartu suteikti daugiau rekomendacijų.

Tereikia pažvelgti į „Apple“ kompaniją, kurios išmanusis laikrodis „Apple Watch“ jau senokai labai intensyviai reklamuojamas kaip ypatingai funkcionalus fitneso prietaisas. 2019 m. bendrovė pardavė 31 mln. tokių laikrodžių ir tapo populiariausiu laikrodžių prekės ženklu pasaulyje. Jau seniai praeityje laikai, kai „sportinis laikrodis“ galėjo fiksuoti tik bėgimo rato įveikimo laiką. Dabar galime stebėti širdies ritmą ir kraujospūdį, sekti ir stebėti treniruočių planus ir net stebėti miego režimą.

Lankstesnės darbo sąlygos

Per 2020 m. labai reikšmingai išpopuliarėjo darbas iš namų. Įsibėgėjus pandemijai, daugeliui teko palikti biurus ir pradėti dirbti iš savo gyvenamosios vietos. Vieno atlikto tyrimo duomenimis, pandemijos piko metu net 42 % amerikiečių dirbo iš namų! Labai dideli pokyčiai buvo matomi ir Lietuvoje. Be to, net ir pasibaigus karantinui, nemaža dalis darboviečių savo darbuotojams suteikė galimybę ir toliau dirbti nuotoliniu būdu. Panašu, kad ši tendencija neskuba išnykti, nes tokios didelės pasaulinio lygio kompanijos kaip „Twitter“ ir „Microsoft“ jau prieš kurį laiką paskelbė, jog jų darbuotojai gali dirbti iš namų neribotą laiką.

Daugeliui žmonių darbas nuotoliniu būdu yra tarsi atradimas – nereikia važinėti į darbą ir atgal, darbo valandos lankstesnės, mažėja žalingas poveikis aplinkai ir galima pasirinkti, kur dirbti. Visa tai tapo įmanoma dėl technologinės pažangos, pažangios techninės įrangos ir didelės interneto spartos.

Tai nereiškia, kad darbas nuotoliniu būdu neturi savo iššūkių – sėkmingai organizuoti įvairiose vietose išsibarsčiusius darbuotojus neabejotinai gali kelti problemų. Tačiau čia ir vėl į pagalbą ateina mūsų kasdien naudojamos technologinės priemonės, pvz., nuotolinio darbo programinė įranga, kuri gali padėti organizuoti darbą, valdyti darbuotojų laiką, sutelkti dėmesį į konkrečius numatytus tikslus ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *