Vis nenustojant kalbėti apie artėjančią pasaulinę krizę, investuotojai ieško įvairių sričių, kur būtų galima investuoti pinigus su maža rizika ir pakankama grąža. Tačiau, daugelis sričių naujokams yra per daug pavojingos. Kalba eina apie naujoves, kuriomis ne visi mėgsta domėtis. Kriptovaliutos yra iš tų sričių, kurios sugeneruoja milžiniškus pinigus rinkoje, bet aišku – iš jų uždirba ne visi žmonės. Natūralu, kad daug žmonių nuo jų nukenčia. Kriptoekonomika reikia domėtis kuo atidžiau, jeigu galvojate investuoti asmeninius pinigus į kriptovaliutas ar žetonus (Tokenus). Portalas investuotojams pasakoja daugiau apie investavimą į šią naujovę.
Tai kaip veikia kriptovaliutos?
Iš esmės, pats kriptovaliutų veikimo principas yra it naujovė ir ypač patraukli tiems, kuriems rūpi saugumas. Trumpai tariant, kriptovaliutos veikia tokiu principu, kad didžioji operacijų knyga yra talpinama ne kažkokiame viename serveryje ar serveriuose, o tiesiog vartotojų įrenginiuose. Visi yra dalis didžiosios operacijų knygos. Dėl šios priežasties, niekas negali įsilaužti į operacijų knygą ir pakeisti skaičių. Tarkime, bankuose viskas veikia taip, kad įsilaužus į sistemą, yra galimybė pakeisti tam tikros sąskaitos balansą į norimą. Kalbant apie kriptovaliutos sąskaitą – to padaryti nepavyks. Mat, tektų įsilaužti į visus kriptovaliutų vartotojų įrenginius ir vienu metu pakeisti informaciją. Jeigu pakeičiama tik vieno vartotojo informacija – ji nėra patvirtinama, nes duomenys nesutampa su likusių vartotojų duomenimis. Tuo ir žavi blokų grandinės technologija, ant kurios veikia didžioji dalis kriptovaliutų.
Ar Lietuvoje kriptovaliutų veikimas, naudojimas bei prekyba yra teisėta?
Besidomintiems kriptoekonomika, būtina suprasti, kad visos vakarų pasaulio šalys kriptovaliutas laiko turtu. Lietuvoje galioja tas pats. Tai reiškia, kad gaunant pajamas iš kriptovaliutų, jas reikia deklaruoti ir mokesčius mokėti būtina. Tiesa, mokesčiai mokami nuo gauto pelno. Tad, jeigu į kriptovaliutas investavote ir išėjote su nuostoliais – jokių mokesčių mokėti jums nereikės.
Klabant apie mokesčių mokėjimą nuo kriptovaliutų gauto pelno, pravartu žinoti, kad jie mokami tik tuomet, kai viskas yra daroma legaliai. Pavyzdžiui, jeigu jūs kriptovaliutas gavote neteisėtais būdais, jas galite prarasti. Tikrai nėra taip, kad jos nėra susekamos teisėsaugos. Kaip bebūtų, kriptovaliutų pelnas apmokestinamas tuomet, jeigu per metus jis viršija 2500 eurų. Tad, pirmiausia jums reikės apskaičiuoti gautą pelną. Jeigu jis sieks vos porą šimtų eurų, vadinasi mokesčių nemokėsite.
Pabrėžiama, kad mokesčius už gautą kriptovaliutų pelną mokate kartą per metus. Tai reiškia, kad mokate juos ne iš karto kai gaunate faktinį pelną, o kaip ir visi kiti – pateikę pajamų mokesčio deklaraciją kitais metais iki gegužės 1 dienos. Pavyzdžiui, jeigu gavote pelno iš kriptovaliutų šiandien, vadinasi mokesčius (jeigu reikia), mokėsite kitais metais (2020 m.) iki gegužės 1 dienos. Jums reikės pateikti pajamų deklaraciją ir tiek.
Kriptovaliutos kai kuriems atneša didžiulius nuostolius
Jau buvo daug kalbėta apie kriptovaliutų daromą žalą paprastiems žmonėms. Dėl godumo, ne per seniausiai žmonės investavo netgi skolintus pinigus. Jie investavo į menkavertes kriptovaliutas (žetonus) ir kai burbulas sprogo, tų kriptovaliutų vertė smarkiai sumažėjo. Galiausiai, tie, kurie pardavė jas mažesne kaina nei pirko, patyrė didžiulius nuostolius. Tad, jeigu galvojate apie investavimą į kriptovaliutas, jokiais būdais to nedarykite prieš tai nesidomėję į ką investuojate. Kiekvienas projektas yra skirtingas. Ne visi atneša daug naudos. Yra tokių kriptovaliutų, kurios duoda tik trumpalaikės naudos. Tiesiog, ekspertai ragina savo pinigus laikyti saugesnėse vietose, o kalbant apie investicijas – neinvestuokite nepasidomėję į ką kišate pinigus.
Parašykite komentarą