Namai, kuriems nereikia nieko už jų tvoros tam, kad patenkintų savo poreikius. Skamba kaip fantastinio filmo scenarijus, tačiau tai – jau netolima ateitis. Pamažu technologijos tampa vis efektyvesnės ir energetiniai sprendimai – sumanesni. Dar netolimoje praeityje geoterminis šildymas skambėjo neįprastai, tačiau šiandien vis daugiau privačių namų renkasi ilgalaikį sprendimą, kuris reikalauja tik vienos vienintelės investicijos – įrengimo. Energetinė nepriklausomybė šiandien ranka pasiekiama.
Geoterminis šildymas – bene paprasčiausias būdas šildyti namus. Niekada nereiks galvoti apie krosnies kūrenimą, malkas, dujas ar kitą kurą – užteks paleisti sistemą, o gal net ir to daryti neprireiks – šiuolaikiški išmanūs sprendimai gali už jus sekti jūsų patalpų temperatūrą ir reikalui esant įjungti šildymą, kuris vamzdžiais keliauja iš pat žemės gelmių. Lygiai taip pat galima pašildyti ir vandenį, kuris vartojamas namuose. Telieka pasirūpinti elektra. Nors tokių kombinuotų sprendimų dar nėra daug, tačiau geoterminiu šildymu šildomas namas taip pat gali įsirengti ir saulės elektrinę, kuri gamintų elektros energiją namo poreikiams. Nors tai – ne ideali energetinė nepriklausomybė, nes saulės elektrinė turi būti prijungiama prie bendrojo elektros tinklo tam, kad užsitikrintų nenutrūkstamą elektros tiekimą ir atiduotų energijos perviršį, tačiau tai – vos menkas nuostolis palyginus su pasyviais vartotojais, kurie nesukuria visiškai jokios energijos. Žinoma, galima išspręsti elektros energijos perviršio ir trūkumo klausimą ir nesijungiant prie bendro elektros energijos tinklo – galima įsigyti baterijų sistemas, kurios kaupia elektros energiją. Tačiau tokio tipo baterijos yra gana brangios ir gerokai išaugina sistemos įrengimo kainą, todėl paprastai jų atsisakoma dėl ekonominio paskaičiavimo.
Tad ar įmanoma visiška namų energetinė nepriklausomybė? Tikrai taip. Technologijos vystosi milžinišku tempu ir jei ne geoterminio šildymo ir saulės energijos kombinacija, tai kitos rūšies tvarioji energetika tikrai taps įprastu būdu patenkinti namų ūkių poreikius. Belgijos mokslininkai 2019 metais sukūrė vandenilį gaminantį prietaisą, kuris naudojasi Saulės energija ir ore esančia drėgme. Naujasis išradimas per dieną pagamina 250 litrų vandenilio. Vos dvidešimt saulės elementų skydų, sujungtų su vandenilio rezervuaru, pagamina vidutinės šeimos poreikius atitinkantį vandenilio kiekį. Geriausia šio išradimo pusė yra ta, jog apart įrenginio įrengimo, daugiau niekas niekada nekainuoja. Be to, šis įrenginys visiškai nekenkia aplinkai ir jos neteršia. Šis įrenginys yra sąlyginai pigus – gamyboje nenaudojami taurieji metalai ir kiti brangūs komponentai. Tad ateitis, kurios laukėme, šiandien tampa tikrove, o sprendimai, kurie dabar atrodo dar nepritaikomi, pamažu tamps realybe.
Parašykite komentarą