Kuo skiriasi skirtingų stilių paveikslai?

rasytojas avataras

Posted on :
framed photo lot
Photo by tom balabaud on Pexels.com

Per visą žmonijos istoriją buvo sukurta daugybė meno kūrinių. Pirmieji, galima sakyti, paveikslai atsirado dar priešistoriniais laikais, maždaug prieš 40 000 m. per. m. e. Tai buvo primityvūs piešiniai ant akmens – pirmosios meno užuomazgos. Vėliau šie piešiniai tobulėjo ir savo meistriškumo viršūnę pasiekė baroko-klasicizmo laikotarpiu. Iki šių dienų skaičiuojamos šios dailės epochos:

  • Viduramžiai
  • Renesansas (1400-1530)
  • Barokas (1530-1770)
  • Rokokas (1720-1770)
  • Klasicizmas (1760-1830)
  • Romantizmas (1790-1840)
  • Realizmas (1850-1895)
  • Modernizmas (1842-1945)
  • Postmodernizmas (1950)

Šiais laikais paveikslai užima svarbų vaidmenį, žymiausius kūrinius galima rasti garsiausiuose pasaulyje muziejuose, meno galerijose. Šių kūrinių reprodukcijomis žmonės dažnai puošia savo namus. Namų interjere ypač populiarūs šiuolaikiški paveikslai, kuriuos nutapė dar gyvi dailininkai.

Kaip atsirinkti meno kūrinius, kurie tiktų konkrečių namų interjerui? Atsakymą turėtų rasti kiekvienas asmeniškai. Susipažinus su vyraujančiais stiliais galima geriau suprasti, koks stilius yra artimas, savas, suprantamas. Namuose visada verta turėti tą paveikslą, kuris žmogui kažką reiškia, užuot pirkus tiesiog madingo dailininko darbus. Nes kiekvienas dailininkas naudoja savo individualias spalvų paletes, tematikas, pasirenka personažus ar abstrakčius piešinius, ir ne visiems žmonėms net ir pripažinto tapytojo stilius gali patikti.

Šiuolaikiškų stilių paveikslai

Dabar vyraujanti epocha yra postmodernizmas, tačiau joje dar galima atrasti įvairiausių krypčių ir skirtingų stilistikų. Viena iš jų – simbolizmas, šiuo stiliumi mėgo tapyti žymūs lietuvių dailininkai, tai Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Kazimieras Stabrauskas, Petras Kalpokas. Simbolizmo elementų galim atrasti ir šiuolaikinių dailininkų – Arūno Žilio, Eurikos Urbonavičiūtės tapyboje.

Simbolizmas priklauso IX amžiaus pabaigos dailės srovei, dailininkai, kurdami šiuo stiliumi tarsi priešinosi vien racionalumu ir protu pagrįstam pasaulio aiškinimui. Jiems buvo svarbus dvasinis pasaulis, neatskleistos tiesos, paslaptingumas. Simbolizmo stiliaus paveiksluose galima pastebėti įvairius simbolius, mistines būtybes, sapnų vaizdavimą, nerealistinius gamtos vaizdus, kuriais tapytojai perteikia savo asmenišką dvasinį žvilgsnį į pasaulį ir realybę.

Kita šiuolaikiška dailės kryptis – abstraktusis ekspresionizmas, gimęs apie 1950 metais Niujorke. Šio meno atstovai siekė pavaizduoti universalias emocijas, o ne objektus. Jų paveikslai dažnai sudaryti iš linijų, figūrų, formų. Žymiausi šio stiliaus atstovai Dž. Polokas, M. Rotko, Filipas Gastonas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *