3 patarimai, kurie padės išsirinkti gydytoją psichiatrą

rasytojas avataras

Posted on :

Kiekvienam tenka susidurti su psichikos sutrikimais, kurie dažnai atsiranda dėl per didelio streso, nuolatinės įtampos, asmeninių ar profesinių problemų. Visi šie veiksniai dažnai prisideda prie prastos nuotaikos, depresijos ar agresijos ir daugelis iš mūsų gali su jais susidoroti patys. Tačiau kai kuriais atvejais psichiatro pagalba yra būtina. Kaip pasirinkti geriausią specialistą? Į ką turėtumėte atsižvelgti rinkdamiesi? Štai keletas patarimų.

Kas yra psichiatrinė pagalba?

Psichikos ligas gali sukelti įvairūs veiksniai: stresas, fobijos, genetinės ligos, bendruomenės ligos, civilizacijos ligos, taip pat psichikos sutrikimai dėl priklausomybės nuo alkoholio ir psichoaktyviųjų medžiagų. Psichiatrinės pagalbos pagrindas – išsamus kvalifikuoto psichiatro atliktas paciento įvertinimas ir diagnozė. Pirmosios psichiatro konsultacijos metu gydytojas pacientui užduoda klausimus, kad atsižvelgtų į visus gyvenimo ir aplinkos veiksnius, kurie gali turėti įtakos psichikos sveikatai. Pokalbio metu gali būti aptariami įvairūs klausimai, atsižvelgiant į tai, su kokiomis problemomis pacientas kreipiasi.

Baigęs pokalbį, psichiatras nustatys pirminę diagnozę ir paskirs atitinkamus vaistus. Svarbu reguliariai lankytis kontroliniuose vizituose, jei reikėtų keisti vaistus ar dozę. Kartais gali būti paskirti papildomi tyrimai (pvz., kraujo tyrimai), kad būtų galima atmesti somatinę nusiskundimų priežastį.

Kada kreiptis pagalbos į psichiatrą?

Kreipimasis į psichiatrą kai kam vis dar yra silpnumo ženklas arba gėdos priežastis, tačiau džiugu, kad šiuolaikinėje visuomenėje sąmoningumas psichikos sveikatos srityje kasmet didėja. Vis dėlto išlieka klausimas: kada reikėtų kreiptis į specialistą? Kurią ribą reikia nubrėžti tarp laikino negalavimo ir pirmųjų rimto psichikos sutrikimo simptomų?

Nerimą gali kelti tokie signalai kaip liūdesys, nerimas, apatija, gyvybinės energijos trūkumas, apetito stoka, bejėgiškumas, pesimistinės mintys, nemiga, nuotaikų kaita, nenoras būti šeimos ar draugų kompanijoje ir pan. Delsiant apsilankyti pas psichiatrą, dažnai pablogėja paciento būklė, kuri kraštutiniais atvejais gali baigtis organizmo išsekimu ir grėsme gyvybei.

3 patarimai, kaip išsirinkti gydytoją psichiatrą

1. Atsižvelkite į specialisto kvalifikaciją

Pirmasis žingsnis siekiant pagerinti psichikos sveikatą yra paciento noras gydytis – kitaip net ir geriausias specialistas gali būti nepajėgus įveikti šį iššūkį. Tačiau jei psichikos sutrikimų turintis asmuo nusprendžia kreiptis profesionalios pagalbos, jis turėtų kreiptis tik į patikimą ir patikrintą psichiatrą. Į ką reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį?

Pirmiausia svarbu patikrinti specialisto kvalifikaciją – jis turėtų būti įgijęs medicinos išsilavinimą, turėti daug profesinės patirties ir pažymėjimų, įrodančių, kad nuolat gilina žinias apie šiuolaikinius psichikos sutrikimų ir ligų gydymo metodus.

Geras psichiatras Kaune ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste turėtų pasižymėti empatišku ir individualiu požiūriu į pacientą bei užtikrinti maksimalų diskretiškumą – visa tai tam, kad palaipsniui būtų įgautas paciento pasitikėjimas.  Tai labai svarbu ne tik taikant tinkamus gydymo metodus, bet visų pirma parenkant tinkamus farmakologinius preparatus, kurie dažnai tampa nepakeičiamu psichiatrinio gydymo elementu.

2. Pasidomėkite psichiatro  specializacijos kryptimis

Psichiatrai gali sutelkti savo studijas į konkrečias sritis, kad galėtų teikti kokybiškas paslaugas savo pacientams. Kai kurios specializacijos, į kurias galite atkreipti dėmesį, yra paauglių, suaugusiųjų ir geriatrijos psichiatrija. Psichiatrai taip pat gali turėti daugiau patirties gydant tam tikras ligas, pvz:

  • Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir priklausomybė
  • Depresija;
  • nerimo sutrikimai;
  • Bipolinis sutrikimas;
  • ADD/ADHD sindromai;
  • Nemiga.

Gilinkitės į psichiatrų specializacijas arba išbandykite įvairios patirties turinčius psichiatrus, kad praplėstumėte galimų paslaugų teikėjų sąrašą.

3. Peržiūrėkite pacientų atsiliepimus

Atsiliepimai yra naudingas šaltinis daugelyje sričių, ypač kai ieškote naujo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo. Nors neturėtumėte rimtai priimti kiekvieno atsiliepimo, peržvelgę patikimus potencialių psichiatrų vertinimus galite susidaryti vaizdą apie jų praktiką. Peržiūrėkite, kaip pacientai džiaugiasi tam tikrais paslaugų teikėjais ir jų kabineto vietos aplinka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *